
“The Hunter”, който се появява две години и половина след възторжено приетия „Crack The Skye”, съдържа 13 парчета, както и два бонуса за луксозното издание. С откриващото “Black Tongue” имахме шанса да се запознаем още преди 2 седмици – парчето продължава оттам където свърши “Crack The Skye”, с много мелодия, тежка ритъм секция, и уникални китари, които успяват още в самото начало да увлекат слушателя дълбоко в атмосферата на албума. Първият официален сингъл “Curl Of The Burl” е и първата изненада в звученето на „мастодонтите”, защото противно на очакванията, предлага по-слушаема рокаджийска структура, очевидно предназначена за многократно въртене по американските радиостанции. Имаме дори „оооо-ооо”-припев, но не се плашете – всичко е с една идея по-нестандартно, оригинално и интригуващо отколкото би го направила една различна от Mastodon група. “Blasteroid” е отпратка към по-екстремните звуци в “Remission”, с резки вокални изблици, които надграждат композицията, която става все по-наситена и агресивна с всяка следваща секунда.
От този момент нататък, албумът започва да се разгръща пласт по пласт, с насищане на рифове, хармонични мелодии и извънземни барабани. “The Octopus Has No Friends”, “All The Heavy Lifting”, “Dry Bone Valley” и “Bedazzled Fingernails” са сравнително кратки композиции, със структурирана постройка и запомнящ се главен риф, а овациите, както обикновено обират барабаните на Brann Dailor. Заигравката на думи в “Stargasm” е повече от подходяща – увлечението на музикантите по 70-тарския прогресив е отново изведено на преден план в разчупените, но много мелодични китари, но за разлика от Opeth например, преклонението към 70-те не е толкова самоцел, колкото още един подход при непрестанното музикално израстване и творческа идентичност. Казано по друг начин, Мastodon нито за миг не губят и грам от уникалността си, а майсторски успяват да вплетат акценти от различни музикални стилове, които са им повлияли през годините. Още примери за точно това са гениалните “The Hunter”, “The Thickening” (жесток припев – не мога да си го избия от главата!!!) и “The Sparrow”, които обаче се отличават и с прекрасни мелодични вокали. Всъщност, интересно е да се отбележи, че въпреки все по-достъпното изпълнение на вокалните партии във всеки следващ албум на Mastodon, групата продължава да бъде енигма за много голям брой от рок феновете, за които е непонятен категоричният отказ на американците да поемат по една утъпкана музикална формула в името на повече продажби. Удоволствието от слушането на тази музика не е лесно и мигновено. Mastodon са като онзи любим филм, който през първите 30 минути върви ужасно мудно, но след като свърши, попада категорично в класацията ви за вечни шедьоври.
Ако трябва да обобщя, въпреки че една седмица слушане е твърде недостатъчна за генерализации, “The Hunter” дава още повече пространство за мелодията в музиката на Mastodon. В почти половината от парчетата имаме и хармонични вокали и дори хорово изпълнение (!!!), което прави от албума най-епичната им творба. На 27-ми септември си отворете добре ушите и се насладете на поредното музикално пиршество, което ни предоставя може би най-талантливата млада банда, която се е появявала в последните 20 години.
10/ 10