"They shall not grow old
As we that are left grow old
Age shall not weary them
Nor the years condemn.
At the going down of the sun
And in the morning
We will remember them."

Bolt Thrower - "...For Victory"

Защото светът... е брутален!

Моята класация за Топ 10 най-велики дет метъл албума

Като подготовка за предстоящото специално издание на “Бруталика”, посветено на дет метъла, ще се пробвам да сглобя десетката на най-стойностните (лично за мен) албуми в този така обичан от слушателите на предаването стил. Разбира се, приемете всички условности на една подобна класация. Ясно е, че съм изпуснал много страхотни дет албуми, но това бяха първите десет, за които се сетих, когато започнах да съставям класацията си. Да започваме….

1. DEATH – “Individual Thought Patterns”, 1993

Едва ли има някоя друга група, която е достойна да заеме първото място в която и да е дет метъл класация. При DEATH, споровете обикновено са концентрирани върху това кой албум е по-… Моят любим си остава “Individual Thought Patterns”. Може би заради невероятните барабани на Gene Hoglan, може би заради по-хеви метълските сола на Andy LaRocque, но ми се струва, че основната причина са невероятните композиции и мелодии на големия Chuck. Всяка една песен и риф са се запечатали в съзнанието ми. Това е албум, който никога не може да омръзне и един от малкото моменти, когато дет метъла се докосна до съвършенството в музиката, без значение от стилови рамки.

2. BOLT THROWER – “...For Victory”, 1994

Да – голяма слабост са ми. Но също така са много, ама много големи. Безкромпромисните лидери на цялата британска екстремна сцена – поне за мен. Този албум не е толкова зарибяващ като “The IVth Crusade”, не е толкова мелодичен като “Mercenary” и със сигурност не е толкова брутален колкото “Realm Of Chaos”. Въпреки това, “...For Victory” концентрира в себе си всичко онова, което харесвам в BOLT THROWER – смазваща ритъм секция, мелодии, които се загнездват в мозъка и никога не излизат оттам, неповторима епична атмосфера и разбира се, уникалните вокали на Karl Willets. С една от най-култовите обложки в метъла – снимка на десанта на английските войски на Фолклендските острови – този албум е музикалния еквивалент на танкови дивизии, които безкомпромисно мачкат всичко по пътя си.

3. MORBID ANGEL – “Covenant”, 1993

Дали те са най-техничната група в моята десятка? Може би да. Безспорно е, че MORBID ANGEL бяха първата дет банда, която доведе стила до нови измерения на бруталност и агресия, без да губи от невероятната техника на изпълнение. В третия си албум, “ангелите” доведоха формулата, която сами изобретиха, до абсолютното съвършенство. Най-продаваният дет метъл албум за всички времена (заслужено!), “Covenant” съдържа абсолютни шедьоври като “Rapture”, “Lions Den” или “Blood On My Hands”. Затварящата мрачна епика “God Of Emptiness” е музикалното олицетворение на този къс тотална обреченост, към който NILE се стремят вече толкова години. Респект!

4. CARCASS – “Heartwork”, 1993

Ето ги и другите англичани в класацията. CARCASS може би ще останат в сърцата на екстремните фенове като една от най-радикалните и уникални грайндкор групи с първите си три албума, но за мен именно “Heartwork” е безспорният връх в творчеството им. Китарите звучат като машини за рязане на метални плоскости, които внезапно излизат от строя и започват да режат глави и крайници на хората наоколо, а вокалите на Jeff Walker ме карат всеки път като си пусна албума да се питам дали не е глътнал 5-6 кабърчета преди да запише партиите си в студиото. Всичко това е поднесено върху музикална основа градяща се на много мелодии и изпълнена по умопомрачителен начин от четирима страхотни професионалисти.

5. MALEVOLENT CREATION – “The Will To Kill”, 2002

Този албум ме плаши. Има нещо наистина психопатско в този безумен изблик на агресия и ярост към всичко човешко. MALEVOLENT CREATION са истински ветерани на щатската дет сцена, но според мен успяха да издадат най-свирепия си албум едва през 2002-ра. Аз си го обяснявам с привличането на Rob Barett от CANNIBAL CORPSE в края на 90-те. Това е третият поред албум с Rob в състава и първи с новака зад микрофона Kyle Symons. Ако искате да чуете ужасно бърза, брутална и мизантропска музика – това е вашият албум. Тая надежди, че този блог не се чете от хора, криещи в себе си тайна омраза към човечеството и не си пият хапчетата редовно, защото “The Will To Kill” със сигурност не е музиката, с която успокояват психично болните.

6. VADER – “De Profundis”, 1995

Ето я и гордостта на Източна Европа. Поляците VADER успяха да си извоюват култов статут сред дет метъл феновете с безброй концерти по цял свят и незименно качествени албуми. Нивото на композиране и изпълнение е завидно за 99% от западните банди, а “De Profundis” е един от най-безспорните албуми в тази класация. Спомням си, че когато излезе, журналистите от списание Terrorizer изпаднаха в абсолютен възторг. Това също така е албумът в класацията, който най-много би допаднал на траш феновете. Днес, в състава на VADER е останал само фронтмена Peter, но той се зарече в едно от последните си интервюта, че култът никога няма да умре.

7. BEHEMOTH – “Evangelion”, 2009

Подобно на MALEVOLENT CREATION, поляците BEHEMOTH също успяха да издадат абсолютният връх в творчеството си в най-новата част на своята кариера. Това се случи тази година, когато “Evangelion” помете безмилостно всякаква конкуренция в жанра. Свръх-техничен дет, с много въздействаща епична атмосфера и плашещо надъхани сатанински послания в текстовете и цялостната визия на групата. Не препоръчвам клипа към “Ov Fire And The Void” на хора със слаби сърца. BEHEMOTH започнаха в началото на 90-те като блек метъл банда, но намериха себе си в дета и в този момент са безспорните номер едно в стила. Просто чуйте отварящата резачка “Daimonos”, за да разберете защо това е така. Показателен е и цитатът, с който започва самото парче: “We must never be afraid to go too far, for truth lies beyond.” (Marcel Proust).

8. ENTOMBED – “Left Hand Path”, 1990

Е няма как да минем без шведската сцена. Именно ENTOMBED създадоха едно цяло жанрово подразделение в дет метъла, чиято специфика е безпогрешно разпознаваема и днес. Този китарен пилещ звук, който е толкова отличителен, продължава да реже слуха ни и 20 години по-късно, а “Left Hand Path” си остава най-забележителният артефакт от ранните и най-силни години на шведската дет метъл сцена. Може би този северно-европейски стил не би допаднал на най-отдадените привърженици на щатската сцена, но що се касае до краен екстремизъм в изразните средства, Швеция има какво да предложи дори и днес. Обърнете внимание и на може би най-красивата от десетте обложки.

9. AT THE GATES – “Slaughter Of The Soul”, 1995

Оставаме в Швеция, и по-конкретно в Гьотеборг, откъдето се пръква една от най-самобитните и оригинални групи в екстремния метъл въобще. Все още ме е яд, че се разпаднаха толкова рано, но като се замисля – какво друго биха могли да направят след албум като този? “Slaughter Of The Soul” прави за смях всичко, що се нарича мелодичен дет метъл по това време и изстрелва AT THE GATES на първите страници на всяко уважаващо себе си метъл списание. Клипът на “Blinded By Fear” беше абсолютно задължителна част от всеки Headbangers Ball по MTV, тогава когато Tomas Lindberg още имаше дълга коса. Избягвам да слушам този албум прекалено често, защото винаги ме боли врата след това….

10. AUTOPSY – “Mental Funeral”, 1991

Мдааа…. Тук нещата стават наистина сериозни. Леко притеснен съм, че Chris Reifert все още се намира на свобода, а не в някоя психиатрия в Сан Франциско….. явно доста малко хора са прочели за какво става въпрос в текстовете. Ако мислите, че преувеличавам…. абе как може да има заглавие на песен като “Извратена купчина изгоряла гнилоч”??????????????? Що се отнася до бруталност на “лириките”, достигащи до крайна извратеност, AUTOPSY са безспорни лидери в жанра, като дори се конкурират със зъл гений като Chris Barnes от CANNIBAL CORPSE. Във втория си албум, олдскуул дет метъла дебюта е придобил още по-мрачни краски и чрез използването на някои дуум похвати, “Mental Funeral” се превръща в още по-прокобен и потискащ албум от също толкова силния “Severed Survival”.

1 коментара:

Анонимен каза...

foooor victoryyyyyyy...

Публикуване на коментар